Właściwie ocieplając dom! Jak obliczyli eksperci ISOVER, taką kwotę odłożysz w ciągu jednego roku, stosując odpowiednią izolację. Energooszczędne produkty to te o najniższych współczynnikach przenikania ciepła lambda. Ocieplając dom wełną ISOVER, możesz maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji domu. Impulsem do tych kalkulacji były wciąż rosnące ceny energii. ​Autorzy obliczeń przyjęli w kalkulacji za podstawę wyliczeń niepodpiwniczony dom z poddaszem użytkowym o powierzchni ogrzewanej 165 m2. Za modelowy sposób ocieplenia domu przyjęto izolację podłogi o grubości 20 cm, izolację ścian o grubości 30 cm i dachu – 40 cm. Zestawiono te założenia z przeciętnymi grubościami ociepleń w większości domów, które budowane przed laty posiadają izolację podłóg, dachu czy ścian zwykle nie większą niż 5 cm.

Jeśli zatem uzupełnimy ocieplenie do wartości właściwych, a dom ogrzewamy węglem „eko-groszkiem” – roczne oszczędności wyniosą ok. 1750 zł. Przy ogrzewaniu gazem zaoszczędzimy dwa i pół tysiąca złotych. Największe oszczędności możemy wygenerować, kiedy do ogrzewania stosujemy olej opałowy lub energię elektryczną. Wówczas w naszych portfelach pozostanie ponad trzy i pół tysiąca złotych.

Izolacja domu to inwestycja długofalowa, zwraca się stosunkowo szybko. Przy wyborze odpowiedniego materiału izolacyjnego warto spojrzeć więc w przyszłość i wybrać produkty, które właściwie spełnią swoją funkcję, a przy tym pozwolą maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji domu – mówi Henryk Kwapisz, ekspert ISOVER – w ofercie ISOVER klienci znajdą produkty o parametrach gwarantujących energooszczędność, a to wartość, która z pewnością zaprocentuje.

Pytania inwestora i odpowiedzi eksperta:

– Jakie parametry powinien mieć budynek energooszczędny?

– Zgodnie z urzędową definicją, budynek o niskim zużyciu energii to taki, który spełnia wymagania dla budynku 2021 roku. W rządowym rozporządzeniu popularnie zwanym Warunkami Technicznymi, są określone parametry budynku jakie będą obowiązywać od 01 stycznia 2021. Tak mówi teoria. Jednakże praktycy twierdzą, że prawdziwy budynek energooszczędny to taki, który spełnia wymagania dla budynku NF-15 (szczegóły na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Przykładowo dla dachu U winno wynosić nie więcej niż 0,1 W/m2K, w Warunkach Technicznych jest to wartość maksymalna 0,15 W/m2K.

– O ile droższy jest budynek energooszczędny od standardowego?

– Na podstawie symulacji zrobionych dla nas przez Krajową Agencję Poszanowania Energii budynek o standardzie 40 – 45 kWh/(m2rok) energii końcowej to 9-10% więcej od budynku standardowego, a budynek o standardzie 15 – 20 kWh/(m2rok) energii końcowej z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi to około 16% więcej. Niemniej jednak można przyjąć, że dodatkowe koszty zwrócą się nam w przeciągu nie więcej niż 10 lat.